Vieraskirja

Vieraskirja

 
 
 
 
 
 
Tähdellä * merkityt kentät ovat pakolliset.
Sähköposti-osoitteita ei julkaista.
Turvallisuussyistä IP-osoitteet tallennetaan 18.97.14.82.
Jos viestisi ei näy heti, se on mahdollisesti tarkistettavana.
Vieraskirjan ylläpitäjät pidättävät oikeudet moderoida, poistaa tai olla julkaisematta viestejä.
Henkilötietojen käsittelyssä on huomioitu 25.5.2018 alkaen noudatettavan EU:n tietosuoja-asetuksen asettamat vaatimukset.
53786 entries.
Einari Einari wrote on 07/06/2014 at 12:43
Heimo hakee Homeliukselta peräkärryä lainaksi Hän pyytää Homeliusta nostamaan aisaa, että saa peruutettua Stalinin vetonupin aisan alle. Toimittaja näkee tilanteen ja nappaa kuvan. Lööppi; Homelius joutui aisankannattajaksi!
Einari Einari wrote on 07/06/2014 at 11:53
Homelius Ilta-Fingerin toimittajalle; Vaimoni mentyä nukkumaan kopioin vanhat valokuvat DVD:lle. Lööppi;Homelius tunnusti salapolton!
Lartman Lartman wrote on 07/06/2014 at 11:13
Idea: 1. Heimo menee viinakassin kanssa kylään Allanille. Heimo:\"Mites viinakset?\" 2. Allan torjuvasti: \"Jätin taakse\" 3. Heimo laskee viinakassin jättimäisen miehen taakse.
Mikko Mikko wrote on 07/06/2014 at 10:37
Käytitkö idean taannoin, kun Sauna-Timosta oli lehtiotsikko \"Vihdoin kotona\"?
Einari Einari wrote on 07/06/2014 at 08:49
Homelius avaa Fingerporin leikkipuiston ja lapset pyytävät häntä mukaan leikkimään. Homelius vetoaa kiireisiinsä ja lööpeissä skuuppi: Homelius ei ymmärrä leikkiä.
Einari Einari wrote on 07/06/2014 at 08:48
Homelius avaa Fingerporin leikkipuiston ja lapset pyytävät häntä mukaan leikkimään. Homelius vetoaa kiireisiinsä ja lööpeissä skuuppi: Homelius ei ymmärrä leikkiä.
Einari Einari wrote on 07/06/2014 at 08:41
Allan tilittää lehdelle suhdettaan vieraaseen naiseen; Debet; Ei päänsärkyjä,hyvät hinkit, perspanot Kredit; Tippuri, elatusmaksut, avioero
pussit pussit wrote on 07/06/2014 at 05:47
Vasta julkistetusta tutkimuksesta ilmenee, että osa pussieläinlajeista parittelee sellaisella tarmolla ja kiihkolla, että se kirjaimellisesti tappaa ne. Tutkijoiden mukaan pussieläinkoiraita kuolee suuria määriä, kun ne yrittävät paritella niin monen naaraan kanssa kuin mahdollista. Parittelusessiot saattavat kestää jopa 14 tuntia kerrallaan, kirjoittaa BBC. Vain kerran paritteleva ja sitten kuoleva lisääntymistapa on yleistä monilla kasveilla ja kaloilla, mutta nisäkkäillä harvinainen... --- pieni pussieläin makaa kanttuvei, vieno hymy naamallaan heimo miettii; eräänlainen pussieläin minäkin..?
fauna fauna wrote on 07/06/2014 at 05:41
näkymä baaritiskiltä: mies ja misu juttusilla, keskusteluainheena misun t-paidan hupiteksti esim \"peto sängyssä\" pariskunta tekee lähtöä yhdesssä, ja misun t-paidan selkäpuolella on kuva hymyilevästä rukoilijasirkasta 😉
peelo peelo wrote on 07/06/2014 at 03:17
J Katainen/Urpilainen huseeraa, Stubbiko tuseeraa---?
suippohuuli suippohuuli wrote on 07/06/2014 at 02:41
Oisko tää hyvä--- Kaverukset Turun silakkamarkkinoilla--- myyntikojun kyltti: Rauno Saapekan munaa.. luomuna...
Einari Einari wrote on 07/06/2014 at 01:04
Opettaja; Kuka teistä haluaa olla rohkea. Kalle viittaa. Opettaja; No tuleppas kalle sitten tänne luokan eteen. Kalle menee luokan eteen ja vääntää tortun lattialle.
Rivo-Riitan kaima Rivo-Riitan kaima wrote on 06/06/2014 at 22:15
Tämä ihan tosi juttu muistui mieleen \"tuo mies katsoo sinua sillä silmällä\" -stripistä: Mieheni oli saanut takapuolenreikänsä ympärysihon kipeäksi - käsittääkseni ihan viattomasti - metsäreissuillaan, sammalta vessapaperina käytettyään. Hän oli hoitanut vaivaansa jollakin kylppärin hyllyn voiteella. Kyllä nauratti, kun selvisi mihin silmänympärysvoiteeni oli huvennut.
tuli mieleen tuli mieleen wrote on 06/06/2014 at 17:26
Kolmiosainen strippi 1)Allan tulee fingerpoliin uudella tuontiautolla (esim. se perinteinen tarina: saksalaisen vanhan papan kauppakassina ollut ja tosi vähän ajettu, stalinin rinnalla merkki voisi olla hitler H200) ja sitä ihastellaan 2)Ilta-finger:\"Autokuume valtasi fingerpolin\" 3)Autoilla maski apeana ja Heimo mittaa stalinin konepellin alla kuumetta lämpömittarilla. Mentalisti lähtee juhlista kotiinsa, kohtaa oven ulkopuolella Askon aamutunneilla kadulla (kuinkas muuten) ja kysyy: \"Tuleko mieleen vai meille?\". Asko tapaa vanhan koulukiusaajansa kadulla ajatuskuplana \"Voi ei, alakoulun mobbari\". Karhun näköinen ja kokoinen mies kantaa jotain painavaa käsissään sanoo ääneen \"Olet tutunnäköinen mutta en saa sua juuri nyt mieleen\", Askon ajatellessa \"huh!\". Asko lukee mainoksen lehdestä, innostuu ja ryntää matkaan. Tilaisuudessa on otsikkona \"mielenhallintakurssi\" ja muut osallistujat perinteisiä rajatietostereotyyppejä. Asko on tullut mieleen ja pohtii \"Paljonkohan tuohon mahtuu...\", seuraavassa kuvassa Asko lukee ilta-fingerin kannesta suuren lööpityksen \"MIELENTILATUTKIMUS!\" ja Askolla välähtää idealamppu. Heimo näkee liikennevaloissa karvaisella karhulla mustavalkoisen pystykorvan punaisen stalin 1600S:n etupenkillä ja kysyy \"Minkälainen tuo on?\" johon karhu vastaa \"Karhukoiraksi varsin sosiaalinen.\". Heimo lapsena äidinkielen tunnilla, opettaja lausuu sananlaskuja: \"Kun lähtee karhua karkuun voi tulla susi vastaan.\" Seuraavassa Heimo säikähtää kadulla isoa ja pelottavaa karvaista miestä, lähtee juoksemaan karkuun huomaamatta että vastassa ovat tunemattoman sotilaan taistelupari Rokka ja Susi (julisteena vaikka).
korjausehdotus korjausehdotus wrote on 06/06/2014 at 16:53
Koulu pysähtyy luokkaretkellä Rivo-Riitan kahvilaan ja opettaja huutaa ooppilaalle \"katso vähän mihin ryntäät!\" johon Rivo-Riitta murahtaa \"Minä sulle ryntäät näytän!\"
KL KL wrote on 06/06/2014 at 16:15
- Näin minä ryntään. (näyttää, miten ollaan poistumassa nopeasti pois paikalta) - Nämäkö? Rivo-Riitta tarkistaa.
Pekka A Pekka A wrote on 06/06/2014 at 09:53
Heimolla iskee paha autokuume päälle. Näkee mainoksen jossa vuokrataan ajoneuvoja. Toisessa kuvassa Heimo ajaa ja vänkärin paikalla istuu äijä: nyt kytkin varovasti ylös ja lisää kaasua...
MikkoJ MikkoJ wrote on 06/06/2014 at 09:40
Helsingin rautatieasemalla siihen aikaan kun kantajien ammattikunta oli vielä voimissaan. Heimo Vesan esi-isä asemalaiturilla kapsäkkien kanssa: Poika, haepas kantaja! Seuraavassa kuvassa poika aseman vessassa huikkaa istunnolla oleville: Joutasko joku tuonne asemalaiturille.
Eero83 Eero83 wrote on 06/06/2014 at 08:51
Heimo näkee Asko Vileniuksen jäätelökioskilla. Heimo: \"Mitäs Asko meinaat tehdä?\" Asko: \"Ostan jäätelön ja kävelen kaupungilla se kädessä\" Viimeisessä kuvassa Asko kävelee kaupungilla jäätelö toisessa kädessä ja toinen käsi housuissa.
TinttiL. TinttiL. wrote on 06/06/2014 at 08:34
\"Taidan mennä tänään pummilla töihin, niin säästän\" Antaa pummille kolikon ja hyppää reppuselkään.