52874 entries.
\"Kossu kolalla, jos ei oo niin lapiolla\"
Lause on jostain vanhasta batryyd -tyyppisestä biisistä, saisi hyvän sarjakuvan:)
\"Stallone ja Schwarzenegger loukkaantuivat kuvauksissa\"
Tämä on melkein jo valmis. Kuvaillaan Sylttyä niin se loukkaantuu siitä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013012116585111_uu.shtml
\'\'Reserviläisten sitoutumisen ja motivoitumisen tueksi kehitetään myös kannustinjärjestelmää. Kannustin ei kuitenkaan tarkoita rahallista korvausta.\'\'
Jutun voisi piirtää länkkärimäiseen tyyliin. Kannustinhan on cowboiden käyttämä piikikäs metallikappale saappaissa, joilla kannustetaan hevosta kovempaan suoritukseen:)
Idea 1
Mies lukee uutisotsikkoa lehdestä: \"RYÖSTÄJÄT PAHOINPITELIVÄT TUNTIEN AJAN\", johon mies päivittelee kenties \"Hurjaa menoa taas.\"
Toisessa ruudussa \"palataan\" uutisen tapahtumiin, jossa kaksi ryöstäjää keskustelevat pahoinpitelyn lomassa: \"Kello on jo kahdeksan.\" \"Jep, pitää kohta lähteä.\"
Idea 2
Mies katsoo Alkon ikkunassa mainosslogania: \"Oluttyypit helpottavat valintaasi\"
Toisessa ruudussa mies asio Alkossa puliukkojen rähistessä neuvoja asiakkaille.
Palaa liukuportaisiin, meinasin.
Liukuportaissa kannettava koiraa. Heimo lähtee hakemaan koiran, ja palaa mielipiteisiin. Siis ei pala, vaan palaa...
Ilmaiskuja Beirutiin - maailman vanhin ammatti vaarassa
Urheilukaupan mainoksessa oli tarjouksessa crosstrainer josta tuli mieleen että Fingerporin crosstrainer olisikin jotain ihan muuta:
- kuva jossa ohjaaja ojentaa hieman nolon ja epäilevän näköiselle miehelle rintaliivejä, \"seuraavaksi sovitetaan sitten rintaliivejä\".
Tällainen juttu pisti silmään.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288532786707.html
Bodareitten munarinki...
Tähän voisi keksiä jotain kaksimielistä.
Kuva 1. Joku peräkammarin poika lukee asiasta lehdestä ja luulee että kyseessä on toisenlainen rinki
Kuva 2. Menee tapaamaan rinkiä
Kuva 3. Saapuu paikalle ja tapaa bodarit munakennot kädessä
Kalevan nettisivulla on mainos eKaleva ja tabletti yhdessä! Siihen strippiin vois laittaa tietokoneen ja ison lääketabletin samaan pakettiin. You know.
1 kuva. Lööppi: Sairaaloissa valtakunnallisesti rajuja eroja
2-3 kuva. Nainen ja mies eroavat \'rajulla tavalla\' sairaalassa
kosto on Suloista:D
Heimo Vesa viinakaupassa:teille on kuulemma tullut jotain uutta Otso-viinaa.Myyjä:e-hei,se on vaan huhua.Heimo Vesa:no otan sitä sitten kolme pulloa.
Eka kuva joku kertoo toiselle että hänen talonsa paloi poroksi seuraava kuva talo palaa viimeinen kuva kuvassa poro
Heimo näkee Mäkkärin katumainoksen \"Tuplajuusto 2 eurolla\". Menee Mäkkäriin ja saa 2 viipaletta juustoa.. kjähkjäh
Heimo kysyy luokkaretkellä biologian opettajalta : \"Mistä saisin parhaiten näytteen jäkälästä?\" Opettaja : \"Rapsuta kivestä\"
Eikös siinä ole pokan pitelemistä Heimo Vesalla kuin muullakin kirkkokansalla kun lauletaan joululaulua \'Hilja, hiljaa joulun kellot kajahtaa... Jeesus tullut on...
Hei! Nyt kun tupakkia myyvän on varmistettava ikä kaikilta alle 30-vuotiailta vaikuttavilta henkilöiltä, Rivo-Riitta taitaa mietiskellä että törmääkö hän yhteenkään alle 30-vuotiaaseen vaikuttavaan henkilöön.
Onkohan heimo kulkenut saunassa pienestä pitäen?
By far paras suomalainen sarjakuva.